وعده های محیط زیستی برجام هم عملی نشد/ رخت عزا بر تن جنگل ها در دوران پسابرجام

در حالی که یکی از وعده های پیش از نهایی شدن برجام بهبود وضعیت محیط زیست بود اما در دوران پسا برجام جنگل ها و مراتع تاکنون گرفتار آتش سوزی های گسترده شده اند.

به گزارش پردیس خبر به نقل از مرصاد، پیش از نهایی شدن موضوع برجام و اجرایی شدن آن دولت وعده های مختلفی را در این خصوص مطرح کرد که هر یک در جایگاه خود دارای اهمیت خاصی بودند. این اهمیت از آن جایی ناشی می شد که دولت تا آن زمان اقدام خاصی برای حل این مشکلات انجام نداده بود ولی حل شده آن را به بعد از برجام موکول کرد.

 یکی از وعده های اعلام شده از سوی حسن روحانی در خصوص برجام و تحریم ها، بهبود شرایط محیط زیست پس از لغو تحریم ها بود به طوری که این دو را به نوعی در ارتباط مستقیم دانسته بود.

روحانی در این خصوص گفته بود: تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود،

این در حالی است که با گذشت بیش از یک سال از برجام و اجرای آن نه تنها مشکل محیط زیست حل نشده است بلکه شواهد نشان می دهد که در مواردی نیز اوضاع بد تر هم شده است.

آتش سوزی های گسترده محیط زیست در کشور

طی هفته های گذشته آتش سوزی حجم وسیعی از جنگل ها ومراتع کشور را سوزاند و خسارات سنگینی را به بار آورد.

بر اساس نظر کارشناسان این آتش سوزی ها صدها هکتار از جنگل ها و مراتع کشور را کاملا از بین برد و علاوه بر آن زیست برخی از گونه های جانوری را نیز با خطر روبرو کرده است.

فواصل نزدیک به هم آتش سوزی ها و همچنین عدم توانایی سازمان محیط زیست در کنترل آن ها موضوعی بود که بر میزان خسارت ها افزوده است.

نبود امکانات معضل اصلی

یکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش میزان آتش سوزی های جنگل و مراتع ناتوانی سازمان حفاظت از محیط زیست است. این سازمان به دلیل ناتوانی و مدیریت سیاست زده در کشور تاکنون نتوانسته است به وظایف خود در این حوزه به خوبی عمل کند.

ناتوانی در سازمان محیط زیست در شرایطی وجود دارد که حسن روحانی رئیس دولت یازدهم پیش از اجرایی شدن برجام وعده  حذف تحریم ها و ورود سرمایه را داده بود که این موضوع می توانست به کارآمدتر کردن سازمان حفاظت از محیط زیست با تزریق منابع کمک کند اما تاکنون چنین اتفاقی نیافتاده است.

انتهای پیام/م

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *