رییس اداره صنعت معدن و تجارت پردیس:

ثبت نام کاندیداهای اتاق اصناف پردیس از فردا آغاز می شود

رییس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان پردیس از آغاز ثبت نام کاندیداهای هیت رییسه اتاق اصناف پردیس از صبح فردا خبر داد.

فضلعلی رییس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان پردیس در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در خصوص اتاق اصناف شهرستان پردیس اظهار داشت: با توجه به اینکه تعداد اتحادیه های ما به حد نساب رسیده است، برابر مصوبه کمیسیون نظارت مقرر شد که از اول مهرماه امسال ثبت نام از کاندیداهای هیئت مدیره اتاق اصناف را شروع کنیم.
وی با اشاره یه اینکه مهلت ثبت نام کاندیداها یک هفته از آغاز ثبت نام است، افزود: بعد از اتمام ثبت نام هیئت نظارت بر انتخابات تشکیل جلسه خواهد داد و در زمانی که متعاقباً اعلام خواهیم کرد، انتخابات اتاق اصناف را برگزار می کنیم.
فضلعلی تعداد اعضای هیئت رییسه اتاق اصناف را ۵ نفر عضو اصلی و دو نفر عضو علی البدل خوانده و تشریح کرد: ترکیب اعضا به این صورت است که دو نفر از اتحادیه های تولیدی و خدمات فنی و دو نفر از اتحادیه های توزیعی و خدماتی و یک نفر هم از حائزین اکثریت آرا در این ترکیب جای خواهند گرفت.
رییس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان پردیس ادامه داد: چنانچه اعتراضی به نحوه برگزاری انتخابات وجود نداشته باشد ظرف ۱۵ روز با دعوت کتبی از اعضای هیئت رییسه منتخب جلسه ای را تشکیل خواهیم داد و در ان جلسه به صورت رای مخفی مسئولیت اعضای هیئت رییسه مشخص می شود.
وی توضیح داد: یک نفر بعنوان رییس، دو نفر نایب رییس، یک نفر دبیر و یک نفر خزانه دار انتخاب می کنند و رییس کمیسیون نظارت هم ظرف مدت ۱۰ روز نسبت به صدور اعتبار نامه منتخبین اقدام میکند.
فضلعلی تصریح کرد: برابر ماده۳۶ قانون نظام صنفی یکی از قوانین پس از تشکیل اتحادیه ها تشکیل اتاق اصناف است و وظایف مختلفی برای آن پیش بینی شده که یکی ازآانها نظارت بر عملکرد اتحادیه ها و صنوف شهرستان است.
رییس اداره صنعت معدن و تجارت افزود: در وقع اتاق اصناف بعنوان یک تشکل خصوصی می تواند بازویی قوی و توانمند برای دستگاههای دولتی در مبحث کنترل اصناف و ضوابط و شرایط موجود باشد.
وی خاطر نشان کرد: در ترکیب کمیسیون نظارت رییس و نایب رییس اتاق اصناف بعنوان اعضای اصلی کمیسیون هستند، به همین ترتیب می توانند بر عملکرد اتحادیه ها نظارت بیشتری داشته باشند.
ابراهیم نکو نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه سال جاری و در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در مورد لزوم تاسیس اتاق اصناف در شهرستانهای کشور گفت: اتاق اصناف وظیفه ساماندهی صنوف را بر عهده دارند و باید این اتفاق مهم در اقسا نقاط شهرستانهای کشور در بستر مدیریت شهری شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: کنترل بازار یکی از وظایف مهم بر دوش وزارت صنعت و معدن و تجارت است و با تشکیل اتاق اصناف در شهرستانها بخشی از این بار سنگین از دوش این وزارت خانه و نماینده آن در شهرستانها کم خواهد شد.
نکو با تاکید بر اینکه نبود اتاق اصناف با ساختار فعال در حوزه کنترل بازار مدیریت را با گردنه های خطرناکی از جنس افزایش قیمت های کاذب مواجه خواهد کرد، افزود: تلاطم های بازار در شهرستانها یک ضعف زیر بنایی دارد و این کمبود به بحث ساختار فعالیت اتاق اصناف بر می گردد.
نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اتاق اصناف در پردیس باید فعالیت واقعی داشته باشد، اظهار داشت: شهرستان پردیس از جمله شهرستانهایی است که با سیمای جدید پیوستن به مختصات جغرافیایی استان با ساختار مستقل در آینده استقرار بیش از ۵۰۰ هزار را تجربه خواهد کرد.
علی فاضلی رئیس اتاق اصناف کشور در خرداد ماه سال جاری و در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در مورد وجود اتاق اصناف در شهرستان های ایران اسلامی گفت: متاسفانه بخاطر سود جویی های برخی افراد بازار از ساختار متلاطمی برخوردار بوده و از زمانی که اتاق اصناف کشور شکل گرفت، استارت آرام سازی بازار زده شد.
وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: ساماندهی اصناف از جمله اهداف اتاق اصناف کشور در راستای ساماندهی به اصناف با ساختار تخصص است و هر صنف می تواند بصورت مستقل به امور خود رسیدگی کند.
فاضلی با تاکید بر اینکه اتاق اصناف در شهرستانهای تهران به عنوان محور اصلی و کانون امور اقتصادی کشور باید از ساختاری فعال برخوردار باشند، اضافه کرد: شهرستان پردیس به عنوان شهرستان تازه تاسیس از این قائده مستثناء نبوده و از این فهرست خارج نیست.
رئیس اتاق اصناف کشور در خاتمه اظهار داشت: اتاق اصناف پردیس امواج و تلاطم موجود در بازار این شهرستان را با ساماندهی تخصصی و مستقل صنوف مختلف در این منطقه از شرق پایتخت خواهد گرفت.
قاسم نوده ای فراهانی رییس سابق اتاق اصناف کشور در اردیبهشت ماه سال گذشته و در گفتگو با خبرنگار پردیس خبر در مورد وضعیت اتاق اصناف در پردیس گفت: در زمانی که بنده سکان هدایت اتاق اصناف کشور را بر عهده داشتم راه اندازی اتاق اصناف در شهرستانها به ویژه پایتخت را در دستور کار قرار دادم.
وی در ادامه این مطلب افزود: سیاست فعال سازی اتاق اصناف در شهرستان پردیس نیز در این فهرست قرار داشت و ابلاغیه لازم را به اتاق اصناف استان تهران فرستادم ولی با تغییر مدیریت دیگر به روند این اقدام حیاتی در پردیس بی خبر ماندم.
نوده ای فراهانی با تاکید بر اینکه پردیس به عنوان یکی از شهرستانهای شرقی استان تهران با نوسانات زیادی در بازار مواجه بود، تصریح کرد: اتاق اصناف دست اندازهایی که بخاطر تخلفات در برخی اصناف در بازار پردیس ایجاد شده را از بین خواهد برد.
رئیس سابق اتاق اصناف کشور در خاتمه اظهار داشت: ساماندهی بازار یک ریشه مدیریتی در حوزه صنعت و معدن و تجارت است ولی سر و سامان دادن به ساختار اصناف به شکل مستقل از ابعاد زیر بنایی آن محسوب می شود.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *