تحلیل- نشنال اینترست:

سیاست‌های خصمانه سعودی علیه ایران/ ریاض به سوی استراتژی تهاجمی علیه تهران پیش می‌رود

سیاست جدید تهاجمی سعودی علیه ایران حتی به داخل خاک این کشور نیز کشیده است؛ ریاض با حمایت از گروه های مخالف با نظام ایران همچون گروه مجاهدین خلق و برخی در مناطق کردستان و بلوچستان ایران به دنبال خرابکاری در این کشور است.

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از سناباد نیوز، در تحلیل‌های منطقه‌ای تنش میان تهران و ریاضی گاهی اوقات به عنوان «بازی بزرگ» خوانده می شود.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست با اشاره به این مطلب می‌نویسد: پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر، سعودی‌ها با این بهانه که ایران بین بعثی های عراق و طالبان افغانستان قرار دارد، ایدئولوژی تهران را همانند حزب بعث و طالبان می خواند. اما بعد از ۱۱ سپتامبر و شروع جنگ جهانی جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا برای نابود سازی تروریسم در کابل و افغانستان، برگ امتیازگیری سعودی از موقعیت مکانی ایران باطل شد.

با وجود این، سعودی‌ها از دسیسه چینی برای ایران دست برنداشتند و بعد از حمله آمریکا به عراق و خالی شدن قدرت در این کشور، سعودی‌ها ایران را یک تهدید بزرگ خواندند و اعلام داشتند که تهران با نفوذ در کشور عراق به دنبال هژمونی قدرت در منطقه خاورمیانه است.

سعودی ها از این می‌هراسند که نفوذ ایران در سوریه، عراق و لبنان توازن قدرت در منطقه را بر هم بزند و منافع آمریکا و متحدانش را در خاورمیانه به چالش بکشد.

از سوی دیگر، با شروع بهار عربی در کشورهای عرب، سعودی ها جایگاه خود را متزلزل دیدند. از همین رو اعتراضات صلح آمیز شیعیان بحرین علیه آل خلیفه، همراه قدیمی آل سعود را به شدت سرکوب کردند. رهبران سعودی در هر شرایط به دنبال تخریب چهره ایران در عرصه بین الملل در آمده است و در این قضیه، انقلابیون بحرین را ستون پنجم ایران معرفی می کنند.

در بحث انرژی هسته ای ایران نیز سعودی ها به صورت پشت پرده آمریکا و اسرائیل را شارژ می کرد تا جلوی تهران بایستند. تمام این اقدامات سعودی برای ترویج «ایران هراسی» در منطقه و جهان بود.

اما سیاست محدودکننده سعودی در مقابل ایران، اکنون تغییر کرده است و رهبران سعودی به تازگی سیاست مقابله را برگزیدند.

در رویکرد جدید، سعودی ها با حمایت از گروه های شبه نظامی به مقابله با ایران می پردازد. به نظر می رسد که سیاست جدید تهاجمی عربستان سعودی در مقابله با ایران تنها در سیاست داخلی این کشور محدود نشده است، بلکه سعودی ها در حال برقراری ارتباط سیاسی و نظامی با گروه هایی فراتر از مرزهایش است. سیاست جدید ریاض بر اساس جنگ نیابتی با ایران برای کاستن قدرت تهران در منطقه است.

رهبران سعودی از گروه های جهادی- سلفی حمایت می کنند تا نفود ایران در منطقه را تقلیق دهند. در همین حال، سعودی ها از تروریست های جبهه النصره، داعش، جیش الاسلام و ارتش آزاد سوریه حمایت گسترده ای می کنند، زیرا ریاض رژیم دمشق را برگ برنده استراتژیک ایران در منطقه می داند. علاوه بر این، آل سعود به دنبال تفرقه افکنی میان شیعه و سنی در عراق است تا با ایران مقابله کند. کارشناسان بر این باروند که ریاض با اعمال فشار بر ایران در سوریه و عراق به دنبال این است که توجه تهران را از یمن بکاهد.

نشنال اینترست در ادامه نوشت: سیاست جدید تهاجمی سعودی علیه ایران حتی به داخل خاک این کشور نیز کشیده است. ریاض با حمایت از گروه های مخالف با نظام ایران همچون گروه مجاهدین خلق و برخی در مناطق کردستان و بلوچستان ایران به دنبال خرابکاری در این کشور است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *