کارشناس سیاسی:

تلاش آمریکا برای حضور دائم در افغانستان/همراهی منطقه با سیاست های آمریکا از اهداف استکبار است

کارشناس سیاسی گفت: آمریکایی ها با فشار و ناامن کردن مرزهای ایران و روسیه به هدف خود که همان همراه بودن منطقه با سیاستهای امریکا است، برسد.

به گزارش پایگاه پردیس خبر به نقل از دانا؛ رضا فدایی در گفتگو با خبرنگار ندای سرخه اظهار داشت: پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و به دنبال تغییر در راهبرد امنیت ملی آمریکا، سیاست خاورمیانه ای این کشور نیز دستخوش دگرگونی های گسترده ای شد.

وی افزود: واشنگتن بر پایه منطق راهبرد مبارزه با تروریسم بین الملل به افغانستان حمله کرد و بر پایه اظهار نظرهای مقامات آمریکایی این گروه های (تندرومذهبی) که عمدتا واجد گرایش های مسلحانه زیرزمینی، ضد غربی و آمریکایی هستند هم برای صلح و ثبات کشورهای منطقه و هم برای امنیت جهانی به ویژه امنیت ملی خطر آفرین هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان داشت: از آن زمان تا امروز ۱۵ سال می گذرد و با توجه به دولت وحدت ملی و آرای مردمی در سرنوشت کشورش، آمریکا به دنبال کاهش سربازان خود در افغانستان بود ولی در فوریه ۲۰۱۶ به نقل از روزنامه گاردین، واشنگتن صدها سرباز دیگر به افغانستان اعزام می کند تا به نیروهای امنیتی این کشور در بحث ثبات داخلی و مبارزه با تروریسم کمک کنند.

فدایی با بیان اینکه حال باید پرسید علت رفتار دوگانه آمریکا در این مقطع چیست، گفت:‌ یکی از این دلایل مقابله با رقبای منطقه ای است و باید گفت هدف حمله آمریکا به افغانستان مهار جمهوری اسلامی ایران در اولویت اول و جلوگیری از نفوذ قدرتهای منطقه ای و بین المللی در افغانستان است.

وی اظهار داشت:‌ علت اصرار و حرکات جدید مسئولین آمریکا بدون تردید باید در مسائل غرب آسیا و تحولات آن جستجو کرد؛ زیرا امروز کشورهای همسایه افغانستان، ایران، روسیه و چین برخلاف راهبرد آمریکا حرکت می کنند و باعث شکست طرح های آنان و هم پیمانان آنها در منطقه شده است.

محور مقاومت وارد مرحله جدی شده است

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز محور مقاومت با راهبرد مشترک یعنی مبارزه با تروریسم به معنی واقعی وارد مرحله جدی شده و با شکست عربی، عربی آمریکا در سوریه راهی جز منطقه افغانستان ندارد؛  چرا که همیشه بعد از جنگ سرد تنها قدرتی را که آمریکا در مقابل خود می پنداشت اسلام بود آنهم جمهوری اسلامی ایران.

فدایی بیان داشت:  در طول این چند سال از پیروزی انقلاب به دنبال مهار جمهوری اسلامی ایران بوده که تا امروز هم موفق نشده است و الان هم با توجه به هم مرز بودن ایران با افغانستان و شرایط محیطی و سرزمینی این کشور به دنبال فشار به ایران از طریق تقویت گروههای تروریستی در منطقه و ناامن نمودن مرزهای شرقی ایران است و به شدت به دنبال جنگ قومی در این منطقه با توجه به شرایط موجود و گروه تکفیری جندالشیطان است.

وی گفت: از سوی دیگر آمریکا با توجه به قدرت روسها و هم مرزی با افغانستان به دنبال ناامن کردن جنوب روسیه و تحت فشار قرار دادن روسها در سیاست منطقه ای خود و همراه شدن با سیاست آمریکا است و سوی دیگر با توجه به استراتژیک بودن افغانستان و حلقه اتصال این سه کشور چین، روسیه و ایران ، نمی خواهد میدان را برای رقبای خود خالی کند؛ بنابراین هدف آمریکا از حضور سربازان در افغانستان و افزایش آن، اولا از نفوذ ایران، روسیه و چین جلوگیری کند، ثانیاً بتواند با فشار و ناامن کردن مرزهای ایران و روسیه به هدف خود که همان همراه بودن منطقه با سیاستهای امریکا است، برسد.

بحرانی جلوه دادن افغانستان برای حضور مداوم

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: در چند روز اخیر بعد از اظهارات دکتر عبدالله عبدالله رییس جمهور اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در نشست جوانان و انتقاد شدید از اشرف غنی، رسانه های وابسته به آمریکا در افغانستان و دنیا با بزرگنمایی حرف عبدالله عبدالله از وجود اختلاف جدی و نگاه به درگیری آینده در دولت افغانستان پرداختند.

فدایی گفت: عبدالله عبدالله گفته است وقتی خودت وقت نداری با رییس اجرائیات در ظرف مدت ۳ ماه حداقل یک ساعت ملاقات داشته باشی؟ پس وقت شما بزرگوار چطوری سپری می شود، به وزراء اصلا فرصت صحبت داده نمی شود و حکومت فلج است و این مطلب را با بزرگنمایی در رسانه های داخلی و القاء نمودن اختلاف در بین مسئولین دامن زد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر با هماهنگی با ژنرال ها و دیپلمات های سابق آمریکا در نامه ای سرگشاده به «اوبا» خواستند که تعداد سربازان کنونی حفظ شود و علاوه بر آنها تعداد بیشتری به افغانستان اعزام شوند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت:‌ هاشم عصمت الهی عضو سابق کابینه افغانستان اینگونه در باب حضور سربازان و اظهارات اخیر آمریکا بیان کرد که وانمود کردن آمریکاییها و ترس از طالبان و حمایت سفرشان به افغانستان در واقع در راستای مدیریت بحران است که دنبال می کنند و با این پیام دولت مردان افغان هشدار می دهند؛ اگر دست از پا خطا کنند طالبان در کمین هستند،بنابراین از یک سو مشکلات داخلی و عدم وحدت مسئولان را بزرگنمایی می کنند و از سوی دیگر قدرت و گسترش طالبان را تا بتوانند با این موضوع راهبرد دائمی و نفوذ خود در افغانستان را برای مردم آنجا و کشورهای منطقه همراه کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *