ترابیان: فدراسیون و سازمان لیگ درباره مجوز حرفه‌ای باید خیلی جدی‌تر رفتار می‌کردند

پردیس خبر_ به گزارش از فارس رئیس پیشین کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در بحث مجوز حرفه ای باید جدی‌تر رفتارمی‌کردند تا سرخابی‌ها دچار معضل اینچنینی نشوند.

🔹 عباس ترابیان درخصوص حذف احتمالی استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: بحث مجوز حرفه‌ای مقررات، قانون و قراری دارد که طبق آن روی پنج مورد تاکید جدی می‌شود. همه باید این موارد اصلی، روشن و بدیهی را رعایت کنند. طبق این اصول یک باشگاه باید حرفه ای باید خصوصی با خرج و دخل مشخص باشد.

🔹 میزان درآمدزایی، هزینه‌ها و در کل بخش مالی باشگاه باید برای کسب مجوز حرفه‌ای کاملا شفاف باشد. یک باشگاه‌ حرفه‌ای باید تشکیلات حقوقی معینی هم داشته باشد تا تمام موارد را در هر مقطع فعالیت باشگاه بررسی کند.

🔹 وی درباره اینکه آیا بهتر نبود برای جلوگیری از ایجاد چنین وضعیتی برای سرخابی‌های پایتخت کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای زودتر از این سخت‌گیری بیشتری نسبت به مدارک باشگاه‌ها انجام می‌داد، گفت: در جریان ریز جزئیات نیستم و به خاطر برخی شرایط ایجاد شده در فوتبال دلخوشی خاصی نسبت به فوتبال ندارم اما افتخار تدریس مباحث مربوط به مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در کلاس‌های مختلف زیرنظر AFC را دارم. مشکلات تیم‌های ما را در کشورهای دیگر کمتر می‌بینید. در سایر کشورها به باشگاه‌ها به عنوان محلی برای درآمدزایی نگاه می‌شود نه اینکه آنها مادام‌العمر درگیر بدهکاری خود باشند. در سایر کشورها به ندرت می‌بینید باشگاه‌ها از لحاظ مالی تا این حد مشکل داشته باشند.

🔹 رئیس پیشین کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال اضافه کرد: مطلب روشن است. از طرفی فدراسیون فوتبال نباید در مدیریت مجوز حرفه‌ای دخالتی کند بلکه باید این کار را به کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای بسپارد اما عملکردهای فعلی سبب نگرانی هواداران دو باشگاه شده است. از مدت‌ها قبل باید دولت استقلال و پرسپولیس را به افرادی واگذار می‌کرد که علاقه داشتند به هر شکلی در مدیریت و مالکیت آنها مشارکت داشته باشند. اطمینان دارم طرفداران سرخابی‌ها به حدی به این دو باشگاه علاقه دارند که به این موضوع ورود می‌کردند و اجازه نمی‌دادند چنین شرایطی برای آنها ایجاد شود. مشکل استقلال و پرسپولیس مربوط به امروز و دیروز هم نیست بلکه در سال‌های اخیر مرتب درباره مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها صحبت شده است.

🔹 ترابیان ادامه داد: مجوزی که AFC و کنفدراسیون‌های دیگر به باشگاه‌ها می‌دهند سالیانه باید تمدید شود و فقط مربوط به یک سال نیست. اگر امسال با این وضعیت به استقلال و پرسپولیس مجوز بدهند، برای سال‌های بعدی باید چه کنیم؟ متاسفانه صورت‌های مالی و گزارش‌های پرسنلی، حقوقی و … در فوتبال ما شفاف نیست.

🔹 شنیده‌ام دوستان گفته‌اند AFC  برخلاف امسال در سال‌های گذشته با تیم‌های ایرانی راه می‌آمد اما با این مسائل نمی‌توان عملکردها را توجیه کرد. مقررات مجوز باشگاه‌ها روشن، دقیق و دیکته شده است و بدون رعایت آنها نباید توقعی داشت.

🔹 وی عنوان کرد: افرادی مثل مصطفوی و اولیایی در بخش کلان فوتبال ما مثل فدراسیون و باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس مدیریت کرده‌اند. باید شفاف شود که آیا امسال گردش کار مربوط به دریافت مجوزها طبق استاندارد AFC  پیش رفت؟‌ درباره عملکرد کمیته بدوی، استیناف و فدراسیون فوتبال اطلاع دقیقی ندارم اما موضوع مسلم این است که باید چنین بحثی را خیلی جدی‌تر می‌گرفتند. استقلال و پرسپولیس ۵۰ میلیون هوادار دارند و نمی‌توان به آنها به حالت گذرا نگاه کرد. وزارت ورزش و جوانان باید تکلیف آنها را مشخص کرده و اجازه بدهد دنبال کار خودشان بروند. با این اقدام نه تنها سرخابی‌ها اسیر و علیل نمی‌شوند بلکه خود وزارت ورزش هم دچار حاشیه نخواهد شد.

🔹 رئیس پیشین کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال تصریح کرد: دو باشگاه دیگری که امسال مجوز حرفه‌ای دارند هم  دارای پایگاه دولتی هستند اما برخلاف استقلال و پرسپولیس بدون مشکل تمام موارد مدنظر را تهیه کردند.  AFC  با فوتبال ما جلادانه رفتار نمی‌کند و اگر جایی کم و کسری وجود داشته باشد، وقتی را در اختیار باشگاه‌های ما قرار می‌دهد.

🔹 مانند کاری که فیفا در بحث اساسنامه فدراسیون فوتبال انجام داده و چندین بار به فدراسیون وقت داد اما باید جایی تکلیف دو باشگاه را مشخص کرد و فقط حرف نزد. باید دولت تصمیمی جدی بگیرد و پای آن بایستد.

🔹 ترابیان افزود: اینجا نباید از نقش سازمان لیگ هم بی‌تفاوت گذشت. این سازمان در بحث مجوز حرفه‌ای تصمیم‌گیر است. فدراسیون فوتبال هم حکم پدربزرگ فوتبال ما را دارد. سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال باید خیلی جدی‌تر عمل می‌کردند تا معضل اینچنینی ایجاد نشود. استقلال و پرسپولیس جزو تیم‌های باشخصیت آسیا هستند و پرسپولیس در سال‌های اخیر دو بار نایب قهرمان لیگ قهرمانان شده است. هوادار آنها به هیچ وجه نمی‌پذیرد سرخابی‌ها به همین راحتی حذف شوند.

 

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر :

http://Www.Pardiskhabar.ir

ارسال دیدگاه