وزیر ارشاد در رشت:

تجلیل رییس جمهور امریکا از فرهنگ و تمدن ایرانیان نشانه جایگاه ایران است/ کشور بدون امید رشد و پیشرفتی ندارد

وزیر ارشاد با بیان اینکه تجلیل رییس جمهور امریکا از فرهنگ و تمدن ایرانیان نشانه جایگاه ایران است، گفت: به قول یکی از شعرای عرب فضیلت این است که دشمنان به آن احترام کنند نه آنکه دوستان می گویند.

به گزارش پردیس خبر؛ به نقل از دیارباران، علی جنتی در جمع اصحاب هنر و فرهنگ گیلان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع هنرمندان و هنر دوستان گیلان اظهار کرد: گیلان استانی است که خیلی ها آن را با جاذبه های طبیعی می شناسند ولی من با سرمایه های فرهنگی و اجتماعی می شناسم.

وی افزود: تاریخ گیلان شاهد حضور شخصیت های برجسته در تمام دوران مختلف تاریخ است.

وزیر ارشاد با بیان اینکه اهمیت فرهنگ برکسی پوشیده نیست، گفت: فرهنگ را نباید ذیل اقتصاد و سیاست تعریف کرد بلکه همه فعالیت ها ریشه فرهنگی دارند و مهم رنگ ان ها است.

جنتی با اشاره به عظمت فرهنگ ملی عنوان کرد: وقتی که همه ساله رییس جمهور آمریکا به مناسبت عید نوروز می خواهد پیامی را به ایران بدهد از فرهنگ و تمدن ملت ایران تجلیل می کند و این نشان جایگاه ایران است.

وی ادامه داد: به قول یکی از شعرای عرب فضیلت این است که دشمنان به آن احترام کنند نه آنکه دوستان می گویند.

جنتی با تاکید بر اینکه هنر بعنوان رساترین وسیله انتقال فرهنگ در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد؛ بیان کرد: گاهی یک بیت شعر چنان تاثیری می گذارد که یک ساعت سخنرانی تاثیر انچنانی ندارد.

وی افزود: وقتی یک فیلم را به خارج از کشور می فرستیم یا موسیقی ما در خارج از مرزها پخش می شود نماینده فرهنگ ماست و فرهنگ خود را انتقال می دهیم.

وزیر ارشاد ادامه داد: وقتی یک فیلمی مثل فیلم فروشنده به کن می رود و جایزه می گیرد و تمام شبکه های تلوزیونی ان را پخش می کنند تاثیر و افتخار جهانی برای ما دارد.

وی ادامه داد: امروز همه دنیا ملت ایران را صاحب فرهنگ و هنر میشناسند نه فقط بخاطر تاریخ ما بلکه بخاطر انچه امروز عرضه میکند.

جنتی افزود: امروز برخی ها می خواهند ایران بعنوان تروریست یا کشوری که به دنبال بمب اتمی است معرفی کنند اما اینها هیچ تاثیری ندارد.

وی ادامه داد: ما سرمایه های زیادی داریم و انباشت این سرمایه ها در گیلان نسبت به خیلی استان ها بیشتر است که باید ان را ارج بنهیم تا خود را شکوفا کند.

وزیر ارشاد تصریح کرد: در دولت یازدهم ایجاد یک فضای باز فرهنگی و تقویت وفاق ملی بخصوص در حوزه فرهنگ و هنر در حوزهای مختلف سینما، کتاب، تئاتر و… را دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه مسئله دیگر ایجاد نشاط و امید در جامعه است، گفت: یک کشور تا امید نداشته باشد رشد و پیشرفتی نخواهد داشت.

جنتی ادامه داد: تلاش ما بعنوان دستگاه فرهنگی این است که نشاط را در جامعه با فیلم ها و موسیقی های ارام بخش، با نشاط و امیدبخشایجاد کنیم.

وی ادامه داد: اگر یک فیلم حالت طنز داشته باشد ۱۱میلیارد فروش خواهد داشت چون مردم با آن ارتباط برقرار خواهند کرد چون احساس نیاز دارند و این فیلم ها و کنسرت ها نه اشکال شرعی و نه عرفی دارد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه بعضی ها فکر می کنند وزارت فرهنگ و ارشاد فقط کارش موسیقی و کنسرت است، بیان کرد: بلکه ما شامل موسسات چند منظوره تک منظوره و قرانی هستیم که فعالیت های مختلف در حوزه فیلم، قران و … دارند.

وی با بیان اینکه ۲۲هزار کانون فرهنگی _ هنری مساجد در کشور است که وزارت ارشاد برعهده دارد، گفت: در سال گذشته ۸۰هزار عنوان کتاب چاپ شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *