گزارش تفصیلی از طرح های عمرانی شهرداری پردیس

تبدیل پردیس بهشت تهران به کارگاه بزرگ عمرانی/ از احداث خانه کشتی تا بهره برداری از دارالقرآن کریم

پردیس که شهری زیبا و ساخته شده بر اساس اصول مهندسی روز جهان به واقع همچون بهشتی در نواحی زیبای کوهستانی شمال شرق استان تهران خودنمایی کرده است، این روزها به شکل یک کارگاه عمرانی بزرگ در آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر؛ پردیس شهری زیبا و ساخته شده بر اساس اصول مهندسی روز جهان به واقع همچون بهشتی در نواحی زیبای کوهستانی شمال شرق استان تهران خودنمایی کرده و هر انسان طالب آرامش و زندگی به دور از معضلات شهری نظیر آب و هوای آلوده، ترافیک و ازدحام بیش از حد جمعیت را به آغوش خود می خواند.
این شهر، مرکز شهرستان پردیس با آب و هوایی ییلاقی و اقلیمی کوهستانی در فاصله ۱۷ کیلومتری شمالشرق پایتخت و حاشیه محور بین المللی تهران – شمال قرار دارد و این روزها به سبب وجود مسیری مناسب همچون آزادراه تهران – پردیس می توان تنها در ۱۵ دقیقه از تهران به پردیس رسید.
پردیس در بخش شمالی خود به مناطق روستایی زیبا با طبیعت کم نظیر “واصفجان”، “گلدره” و ارتفاعات رشته کوه های دیدنی البرز، در جنوب به مناطق خوش آب و هوای “کرشت”، “باغکمیش” و “سیاهسنگ”، در غرب به بخش جاجرود و در شرق به بخش بومهن منتهی می شود.
حال در این فرصت، خالی از لطف نیست تا برخی از اقدامات شهرداری پردیس در حوزه های عمرانی و خدماتی که به منظور جلب رضایت شهروندان گرامی صورت اجرایی به خود گرفته، مورد اشاره قرار گیرد.
نخستین خانه کشتی و گود زورخانه
بی‌شک انجام فعالیت‌های منظم و علمی بدنی در قالب پرداختن به ورزش در رشته‌های مختلف می‌تواند نشاط و شادابی را نصیب خانواده‌ها سازد.
از سوی دیگر هرقدر جوانان و نوجوانان انرژی وافر خود را در میادین و آوردگاه‌های ورزشی سپری کنند، کمتر به سمت و سوی آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد روی خواهند آورد.
از این رو، مدیریت شهری پردیس با درکی درست از این نیازمندی مهم و اساسی نسبت به اجرای طرح‌های مختلف ورزشی در دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار اقدام کرده است.
از جمله پروژه‌های ورزشی در حال اجرای شهرداری پردیس که از سال گذشته آغاز شده و مراحل عمرانی آن همچنان ادامه دارد طرح نخستین خانه کشتی و اولین گود زورخانه شهر پردیس است.
این طرح عمرانی و خدماتی در زمینی به مساحت یک هزار و ۱۰۰ متر مربع جنب واحدهای مسکن مهر فاز سه در حال ساخت است.
در این مجموعه ورزشی و فرهنگی امکاناتی نظیر دو سالن ورزشی شامل سالن نخست به مساحت ۶۰۰ مترمربع دارای خانه کشتی شامل دو تشک استاندارد، سونا، بخش ریکاوری، رختکن و سالن بدنسازی و سالن دوم برای ورزش‌های باستانی دارای گود زورخانه در نظر گرفته شده است.
در حال حاضر پروژه یاد شده با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد مراحل عمرانی خود را با شتابی مناسب سپری می‌کند.
شهرداری پردیس برای اجرای طرح نخستین خانه کشتی و گود زورخانه شهر پردیس اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال اختصاص داده است.pardiskhabar.ir (1)

بوستان الغدیر
یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شهرداری پردیس طی سالیان اخیر که در سال جاری قوت بیشتری گرفته، افزایش سرانه فضای سبز است.
از جمله طرح‌های مندرج در برنامه توسعه فضای سبز شهر پردیس، ایجاد تفرجگاه و بوستان‌های تفریحی است.
بر همین اساس، پروژه‌های متعددی در ردیف طرح‌های اجرایی شهرداری پردیس تعریف شد که بوستان الغدیر با مساحتی بالغ بر ۱۴ هزار مترمربع از جمله آنهاست.
این طرح با تخصیص اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال در فاز چهار پردیس مراحل عمرانی خود را سپری کرده و آماده افتتاح طی بهمن ماه سال جاری است.
از جمله مهم‌ترین بخش‌های بوستان الغدیر می‌توان به پیاده‌روهای دسترسی به بوستان، هفت هزار مترمربع فضای سبز به همراه سیستم آبیاری قطره‌ای، ساختمان نگهبانی و اطلاعات، ۱۱ آلاچیق، زمین بازی به مساحت ۲۸۰ مترمربع، میز پینگ‌پنگ به مساحت ۱۵۰ مترمربع، سرویس‌های بهداشتی و ست لوازم ورزشی اشاره کرد.

pardiskhabar.ir (6)

بوستان نورالشهدا
در حال حاضر نقشه‌های مقدماتی احداث بوستان فرهنگی نورالشهدا شهر پردیس آماده و پروژه تا بخش‌هایی پیشرفت فیزیکی داشته است.
مساحت بوستان نوراشهدای پردیس نزدیک به ۱۶۰ هزار متر مربع است که در آن زیرساخت‌هایی نظیر بنای مزار به مساحت ۸۰۰ متر مربع، صحن روباز به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، فضای فرهنگی به مساحت هشت هزار مترمربع، فضای سبز به مساحت ۱۱۲ هزار مترمربع، فضای خدماتی به مساحت چهار هزار مترمربع و ۲۵ هزار و ۲۰۰ مترمربع راه‌های دسترسی و پیاده‌راه‌ها پیش‌بینی شده است.
شهدا همواره در فرهنگ شهیدپرور ایران اسلامی از جایگاهی بی‌بدیل برخوردار بوده و هستند، از این رو، مجموعه خانواده بزرگ شهرداری پردیس اجرای طرح فرهنگی عمرانی بوستان نورالشهدا را راهی برای جذب جوانان به امور فرهنگی دانسته و بر اجرای آن اهتمامی ویژه دارد.

pardiskhabar.ir (8)

پارک اضطرار
ایران کشوری است که به دلیل شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی همواره در معرض بروز حوادث ناشی از وقایع طبیعی قرار دارد.
در این بین، استان تهران نیز مستعد بروز چنین حوادثی است و مردم و مسئولان همواره باید آمادگی خود را مقابل این رخدادهای گاه غیرقابل پیش‌بینی حفظ کنند.
بر اساس یافته‌های دانشمندان، حوادث طبیعی به خودیِ خود بلا نیست اما زمانی با آسیب‌های مالی و یا خدای ناکرده جانی همراه می‌شود که نحوه رفتار انسان مقابل آنها صحیح و اصولی نباشد.
از این رو، مجموعه شهرداری پردیس با درکی صحیح پیرامون این مهم نسبت به تعریف طرح، تأمین اعتبار و آغاز اجرای پروژه‌ای تحت عنوان پارک اضطرار اقدام کرد.
در پروژه عمرانی و خدماتی یاد شده امکاناتی شامل سایت اسکان موقت، اتاق مدیریت بحران، انبار ذخیره، هلی پد و … در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع در نظر گرفته شده است.
شهرداری پردیس برای اجرای این طرح در فاز نخست اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد ریال اختصاص داد و فاز دوم آن نیز با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد ادامه دارد.

pardiskhabar.ir (5)

دو بوستان محله‌ای در فازهای یک و دو
بوستان محله‌ای در فازهای یک و دو پردیس به منظور توسعه فضای سبز و همچنین ایجاد فضایی برای تفرج و تفریح شهروندان اجرایی می‌شود.
ساخت بوستان‌های تفریحی و تفرجگاهی اسباب حضور بیشتر خانواده‌ها در طبیعت و تحکیم بنیان خانواده را فراهم می‌آورد.
در این دو طرح در حال ساخت، امکاناتی شامل فضای سبز، آبنما، نهر و … در نظر گرفته شده است.

تالار فرهنگی بزرگ شهر
اختصاص اعتباری بالغ بر چهار میلیارد ریال برای تداوم احداث پروژه «تالار فرهنگی بزرگ شهر» طی سال جاری دیگر عملکرد شهرداری پردیس است.
طرح ساخت تالار فرهنگی بزرگ شهر پردیس از سال ۸۹ آغاز شد و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد در حال انجام است.
این طرح در حال اجرا، در ضلع شمالی پارک «مشاهیر» و جنب میدان امام خمینی(ره) قرار دارد.
تالار بزرگ فرهنگی شهر پردیس در زمینی به مساحت ۶ هزار مترمربع، در چهار طبقه و سطح اشغال یک هزار و ۶۰۰ مترمربع احداث می‌شود.
این سازه عظیم به وسیله اتصالات پیچ، مهره و سقف در قالب دو پوسته مجزا مراحل پایانی امورعمرانی خود را سپری می‌کند.
پروژه مذکور با توجه به حجم گسترده قرار است در چند فاز مختلف احداث و طی سالیان آتی به بهره‌برداری برسد.
تالار فرهنگی بزرگ شهر پردیس بعد از بهره‌برداری به عنوان محلی برای برگزاری برنامه‌های متعدد و تشکیل همایش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

pardiskhabar.ir (3)

نخستین دارالقرآن پردیس
خوشبختانه مراحل احداث نخستین دارالقرآن شهر پردیس به پایان رسیده و در حال حاضر در اختیار شهروندان قرار دارد و افتتاح رسمی آن طی دهه مبارک فجر سال جاری برگزار می شود.
دارالقرآن پردیس در راستای توسعه علوم قرآنی و حدیث توسط شهرداری پردیس ساخته شده است.
همچنین امور فرهنگی دیگری شامل برگزاری مسابقات قرآنی، تهیه و تولید اقلام فرهنگی و شناساندن آموزه‌های ناب قرآنی به نسل امروز در ردیف دیگر برنامه‌های قابل اجرا در این مرکز قرار دارد.
علاوه بر این، از مجموعه دارالقرآن پردیس می‌توان به عنوان یک اتاق فکر قوی در راستای توسعه مبانی قرآنی در جامعه بهره برد.
این مجموعه فرهنگی مذهبی در زمینی به مساحت ۲۵۰ متر مربع ساخته شده و برای اجرای این پروژه که در فاز سه و جنب طرح‌های مسکن مهر ساخته شده، سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال اعتبار اختصاص داده شده است.
نمازخانه، کلاس‌های آموزش، سالن همایش، بخش تأسیسات، اتاق نگهبانی و … برای این مجموعه در نظر گرفته شده است.

pardiskhabar.ir (7)

پارک آموزش ترافیک
در حال حاضر یکی از مشکلات کشورمان آمار بالای تلفات ناشی از سوانح رانندگی است؛ هرچند آمارهای یاد شده در سایه تلاش شبانه‌روزی زحمتکشان حوزه راهنمایی و رانندگی، پلیس راه و همچنین وزارت راه و شهرسازی روند نزولی به خود گرفته، اما همچنان بالاتر از سطح جهانی است.
بی‌شک پیوست فرهنگی در هر مقوله‌ای عاملی مؤثر در رفع مشکلات پیش روی قلمداد می‌شود؛ از این رو، شهرداری پردیس در راستای توسعه فرهنگ ترافیکی جامعه نسبت به تعریف و اجرای طرحی تحت عنوان پارک آموزش ترافیک در فاز سه اقدام کرد.
پروژه پارک آموزش ترافیک از جمله مصوبات کارگروه پیشگیری از حوادث ترافیکی جامعه ایمن شهر پردیس قلمداد می‌شود و برای اجرای این طرح اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال اختصاص یافت.
در این طرح امکاناتی شامل سایت آموزش ترافیک، کلاس آموزشی، زمین بازی، فضای سبز، دفتر مدیریت، سرویس بهداشتی، اتاق نگهبانی، پارکینگ و غیره در نظر گرفته شده است.
پروژه پارک آموزش ترافیک در زمینی به مساحت چهار هزار مترمربع در فاز سه مراحل پایانی امور عمرانی را سپری کرده و آماده افتتاح در دهه فجر سال جاری است.

pardiskhabar.ir (9)

پایان ساخت یک «هلی پد» و تداوم احداث دومین جایگاه فرود بالگرد
نخستین هلی‌پد شهر پردیس در فاز سه، جنب سایت ۶ هزار واحدی مسکن مهر و همجوار پارک اظطرار امور عمرانی خود را به پایان رساند.
پیش از احداث جایگاه فرود بالگرد، یکی از اقدامات آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری پردیس پشتیبانی از عملیات امداد هوایی در شرایطی نه چندان مناسب بود.
در جریان این مهم، خودروهای آتش‌نشانی به همراه چند آتش‌نشان نسبت به انسداد چند دقیقه‌ای بخشی از میدان امام خمینی(ره) اقدام می کردند تا مصدوم از آمبولانس به داخل بالگرد منتقل و به نزدیک‌ترن مرکز درمانی رسانده شود.
از این رو، مدیریت شهری پردیس نسبت به برنامه‌ریزی، طراحی و احداث دو جایگاه فرود بالگرد در این شهر اقدام کرد.
دیگر جایگاه فرود بالگرد شهر پردیس نیز در فاز یک و جنب مرکز آتش‌نشانی و خدماتی ایمنی شماره یک شهرداری با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد مراحل پایانی ساخت خود را سپری می کند.

pardiskhabar.ir (2)

طرح جهادی ساماندهی معابر شهر پردیس
شهرداری پردیس به منظور رفاه حال شهروندان و تسهیل در عبور و مرور خودرویی و همچنین پیاده آنها در سطح شهر، طرح جهادی ساماندهی معابر را آغاز کرد.
در این طرح امور عمرانی متعددی شامل روکش آسفالت، لکه گیری آسفالت، پیاده رو سازی در دو بخش موزاییک فرش و آسفالت، ترمیم و تعویض جداول، هدایت آب های سطحی، احداث نهر، پله سنگی بین مجتمع های مسکونی و … صورت اجرایی به خود گرفت.
پروژه های عمرانی یاد شده در نقاطی نظیر خرمدشت، سیاهسنگ، فاز های یک، دو و سه، سایت ۶ هزار واحدی مسکن مهر و … به پایان رسیده و یا مراحل پایانی اجرای خود را سپری می کنند.

pardiskhabar.ir (10) pardiskhabar.ir (4)

طرح های گشایش یافته شهرداری پردیس طی سال های ۹۳ و ۹۴
طرح های مورد اشاره در این گزارش تنها پروژه های در دست اقدام و یا آماده افتتاح شهرداری پردیس قلمداد می شود و این مجموعه طی سال گذشته و امسال نسبت به اجرا، تکمیل و بهره برداری از طرح های متعدد در سرفصل های مختلفی اقدام کرد.
احداث سرای محله جانبازان در فاز سه، احداث سرای محله ابن‌سینا در فاز دو، ساخت کتابخانه شهدای گمنام در فاز سه، ساماندهی محوطه بازار هفتگی در فاز یک، ساخت بوستان شقایق در فاز سه، ساماندهی خیابان دکتر حسابی و معابر خرمدشت شامل زیرسازی، آسفالت، جدولگذاری و احداث مخزن آب روستای گلدره در دهه فجر سال گذشته و هفته دولت سال جاری گشایش یافت و در اختیار شهروندان گرامی قرار گرفت.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *