رییس اورژانس پردیس:

بسیج ملی کنترل فشار خون را در پردیس آغاز کرده ایم

رییس اورژانس شهرستان پردیس از آغاز اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در این شهرستان خبر داد.

نادر شایان رئیس اورژانس شهرستان پردیس در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر گفت: فشار خون بالا معمولا علامتی ندارد و این همان چیزی است که فشار را به یک قاتل خاموش تبدیل کرده و تنها راه تشخیص کنترل مداوم آن است.

وی ادامه داد: عوامل زیادی هستند که در طول روز فشار خون را بالا میبرند بنابراین باید ببینیم آیا فشارخون با گذشت زمان بالا می ماند یا خیر؟

شایان اضافه کرد: در ۹۵ درصد موارد معمولا دلیل ایجاد فشار خون بالا مشخص نیست که به آن فشار خون اولیه می‌گویند و در ۵ درصد باقی مانده به علت بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری‌های کلیوی، تومورهای فوق کلیه و بیماری های مادرزادی قلبی، فشارخون بالا می رود که به آن فشار خون ثانویه می گویند.

رییس اورژانس پردیس؛ استرس، اضافه وزن، کم تحرکی، استعمال دخانیات و الکل، مصرف بیش از حد سدیم، مصرف کمتر از حد پتاسیم، سابقه خانوادگی و بیماری ها و مشکلات زمینه‌ای را از عوامل موثر بر فشارخون دانست.

رئیس اورژانس شهرستان پردیس تاکید کرد: مصرف سیگار نه تنها فشار خون را سریع بالا می‌برد بلکه مواد شیمیایی آن به شدت به لایه داخلی دیواره سرخرگ ها آسیب رسانده و موجب سفتی و سختی جدار سرخرگ ها شده و فشار خون را بالا میبرد.

شایان توضیح داد: برای پیشگیری از فشارخون باید روش زندگی خود را تغییر دهیم و پیش از شروع درمان دارویی لازم است با خوردن غذای سالم، اجتناب از مصرف دخانیات، حفظ وزن در محدوده طبیعی، کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی، انجام منظم ورزش و افزایش فعالیت بدنی، مدیریت استرس و چک کردن دوره ای فشار خون از آن پیشگیری کنیم.

وی مشکلات کلیوی، مشکلات قلبی عروقی، سکته مغزی و آسیب به چشم را از عوارض فشارخون بالا خواند.

شایان توضیح داد: بنا بر اهمیت موضوع فشارخون مقرر شده بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح کشور راه اندازی شود و ما نیز در شهرستان پردیس این موضوع را آغاز کرده و فشار خون افراد شاغل در ادارات سطح شهرستان و مجتمع های متقاضی را کنترل می کنیم.

ارسال دیدگاه