باید یک درصد از بودجه دستگاه‌ها به بخش ورزش زنان تعلق بگیرد/مدیریت زنانه صرف، مشکلات ورزش زنان را حل نمی‌کند

مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور زنان گفت: جمله راهبردی که در خصوص ورزش زنان در برنامه ششم وجود دارد این است که باید به آماده‌سازی بسترهای حقوقی و فرهنگی ورزش زنان بپردازیم و یکی از کارهایی که می‌توان در این حوزه انجام داد اختصاص درصدی از بودجه دستگاه‌ها به بخش ورزش زنان است.

به گزارش پایگاه پردیس خبر به نقل از تهران نیوز، رباب شهریان مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور زنان در نشست تخصصی تحلیل محیط حقوقی ورزش زنان عنوان کرد: قانونی که وزارت ورزش در ابتدای دولت یازدهم دنبال می‌کرد مربوط به سال ۵۳ بود و نیاز به تغییر این قانون وجود داشت.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۳ اعلام کرد که باید نظام‌نامه فرهنگی آماده شود اما کاری در این خصوص انجام نشده بود و با پیگیری‌های آقای گودرزی مصوب شد که موضوعات فرهنگی در عرصه ورزش ساماندهی شود و در بند ۳ این نظام‌نامه به ارتقای کمی و کیفی ورزش زنان اشاره شده است.

شهریان ادامه داد: منشور اخلاق حرفه‌ای در ورزش تهیه شده است و جامعه مخاطب عرصه ورزش همیشه از عدم وجود چتر حمایتی که به‌وسیله آن بتوانند موضوعات تخصصی را در محیط تخصصی دنبال کنند گلایه داشت که در این زمینه بحث سازمان نظام تخصصی ورزش کشور ابلاغ شد.

مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور زنان مطرح کرد: نگرش عدالت‌محور در تمام قوانین کشور وجود دارد و در این زمینه تفاوتی بین زنان و مردان نیست و یکی از اسنادی که در آن به بحث ورزش هم اشاره شده، برنامه‌های توسعه است اما در برنامه‌های توسعه هرچه جلوتر آمدیم حمایت‌ها از ورزش کمرنگ‌تر شد.

وی گفت: در برنامه سوم توسعه حمایت‌های بسیار خوبی از ورزش وجود داشت و در برنامه چهارم هم به همین ترتیب بود، اما در برنامه پنجم حتی گفتند نباید به ورزش قهرمانی کمک شود و باید در برنامه ششم برای ورزش زنان نکات خاصی را اضافه کنیم الان برنامه برگشته و می‌توان موارد دیگری را به آن افزود.

شهریان تصریح کرد: به دلیل شرایط متفاوت ورزش زنان و مردان، وضعیت ورزش قهرمانی و ورزش همگانی زنان و مردان متفاوت است. از سوی دیگر، زنان به فضاهایی نیاز دارند که برای مردان این نیاز وجود ندارد و به همین دلیل باید شرایط ورزش زنان را خاص ببینیم.

مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور زنان یادآور شد: جمله راهبردی که در خصوص ورزش زنان در برنامه ششم وجود دارد این است که باید به آماده‌سازی بسترهای حقوقی و فرهنگی ورزش زنان بپردازیم و یکی از کارهایی که می‌توان در این حوزه انجام داد اختصاص درصدی از بودجه دستگاه‌ها به بخش ورزش زنان است.

وی اظهار داشت: اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه‌ها به حوزه زنان مجاز است و دستگاه‌ها می‌توانند از طریق اختصاص بخشی از آن به ورزش زنان کمک کنند.

شهریان بیان کرد: سال ۸۵ کلنگ استادیوم ۴۰ هزار نفری زنان زده شد اما بعد از ۱۰ سال یک پیشرفت جزئی ۱۰ درصدی داشته و هنوز در تهران یک سالن ویژه زنان نداریم و وزارت ورزش و جوانان تلاش کرد این یک درصد را به دستگاه‌ها تکلیف کند اما نتوانست.

مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور زنان تاکید کرد: ما به دنبال بودجه مستقل برای ورزش زنان نیستیم و معتقدیم مدیریت زنانه صرف، مشکلات زنان را حل نمی‌کند و  سیاست‌گذاران باید هم مرد و هم زن باشند تا در حوزه کلان ورزش زنان را مدیریت کنیم.

وی افزود: در بخش اصلاح ساختاری ورزش کشور پیشنهاداتی را ارایه دادیم اگر به توسعه فکر می‌کنیم نمی‌توانیم نیمی از جامعه را نبینیم اما ساختار ورزش زنان و اختیارات آنها با جامعه مخاطب‌شان انطباق خوبی ندارد و باید روی بحث‌های ساختاری و حقوقی، آیین‌نامه‌ها و اساسنامه‌ها کار کنیم.

شهریان ادامه داد: یکی از کارهایی که باید انجام شود اصلاح اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی است که برای اصلاح وضعیت ورزش زنان در دستور کار قرار گرفته است و بر این اساس می‌توانیم همه چیز را طبق قانون پیش ببریم و از اعمال سلیقه‌های شخصی جلوگیری کنیم.

مشاور وزیر ورزش و جوانان در امور زنان عنوان کرد: یکی از چالش‌های ما، در زمینه حامیان ورزش زنان در بخش خصوصی است و متأسفانه ورزش زنان جذابیتی برای بخش خصوصی ندارد و این مسأله باعث بروز مشکلاتی می‌شود و بودجه دولت هم جواب‌گو نیست.

وی در پایان تصریح کرد: باید به دنبال این باشیم که دولت سوبسیدی را در برنامه ششم در بخش ورزش زنان مشخص کند و از سوی دیگر، سوبسیدهایی برای بخش خصوصی در نظر بگیرد تا این بهش از ورزش زنان حمایت کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *