وبگاه روسی گزارش داد

ایران مقابل عربستان کم نمی‌آورد؛ بسیج شبکه‌های نرم و سخت ریاض علیه تهران

وبگاه تحلیلی روسی نوشت: عربستان سعی دارد به معنای واقعی کلمه ایران را از صحنه خارج کند اما ایران نیز کشوری نیست که از صحنه عقب نشینی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر به نقل از فارس، «تئودور کاراسیک» تحلیلگر ارشد امور خاورمیانه مستقر در واشنگتن، در تحلیلی درباره بغرنج‌تر شدن روابط ایران و عربستان به وبگاه روسی «گریت میدل ایست» گفت: «در حالی‌که ایران به عمق سرزمین‌های عربی منطقه نفوذ کرده است، ریاض با شبکه‌های نرم و سخت خود ایران را در بلوچستان پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان احاطه کرده است.

بر این اساس، ایده محاصره هر چند موردی تازه نیست اما اینک عربستان رویکرد تهاجمی‌تر و قوی‌تری را به سیاست خارجی و امنیتی خود بخشیده است .

این تحلیلگر امور منطقه گفت که عربستان سعودی سعی دارد به معنای واقعی کلمه ایران را از صحنه خارج کند. این‌که این مسئله محقق شود یا خیر، بسته به متغیرهای داخلی و خارجی ایران دارد.

کاراسیک افزود: «اینک آشکارا وارد نردبان تنش بین ایران و عربستان در منطقه شده‌ایم. با نبردهای داخلی در لیبی، سوریه و یمن به طور محتمل عربستان و ایران از لفاظی به سوی نبرد خواهند رفت. در این کش و قوس عربستان و شرکایش ائتلاف نظامی شبیه ناتو شکل داده‌اند. این در حالی است که ایران نیز به شدت یمن و سوریه را در اختیار دارد و  بعید است که عقب نشینی کند. البته مسکو در این بین برای ایفای نقش میانجیگری و ممانعت از رویارویی وارد عرصه می‌شود.»

کاراسیک در خاتمه افزود: «در کل، در چند سال آینده و بر اساس مسیر کنونی احتمالا  ایران و عربستان سعودی به جای نبرد نیابتی با هم درگیر خواهند شد.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *