گفتگو/یک اقتصاددان مطرح کرد:

اقتصاد مقاومتی، با نگاه اقتصادی موجود بدست نمی آید/جریان فکری کنونی باید تولید ملی را باور داشته باشد

یک اقتصاددان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی و با دیدگاه و نگاه اقتصادی موجود هیچ‌گاه به اقتصاد مقاومتی دست نمی یابیم، گفت: با توجه به شرایط کنونی اقتصادی کشورمان، نمی‌توان انتظار بهبود و خروج از رکود داشت.

به گزارش پردیس خبر به نقل از تهران نیوز ، بیژن عبدی، اقتصاددان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز با بیان اینکه در دوران پسابرجام باید تفکر اقتصادی درست را مدنظر داشت زیرا عدم رعایت این مهم موجب آسیب دیدن اقتصاد می شود، گفت: جریان فکری اقتصادی موجود باید به تولید ملی، تلاش برای خودکفایی و استفاده از ظرفیت های داخلی و غیره باور داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه هزینه پول های بلوکه شده کشورمان در دوران پسابرجام در راستای واردات کالاهای خارجی، صرفا موجب ایجاد رفاه کوتاه مدت می شود، اظهار کرد: این امر در حالی رخ می دهد که هنوز هم مشخص نیست میزان پول های بلوکه شده کشورمان چقدر است.
عبدی ضمن تاکید به اینکه نباید سرمایه های کشور را در کارخانه هایی هزینه کرد که صرفا مونتاژکار هستند، افزود: زیرا با این تفکر شرکت های اروپایی در دوران پسابرجام به دلیل ارزان بودن نیروی کار و مواد اولیه تولیدات خود را در کشورمان انجام می دهند و می توان گفت که عملا به مونتاژکار تبدیل می شویم.
این اقتصاددان با بیان اینکه در شرایط کنونی و با دیدگاه اقتصادی موجود هیچ‌گاه به اقتصاد مقاومتی دست نمی یابیم، تصریح کرد: مفهوم اقتصاد مقاومتی به معنای سعی و تلاش برای کسب مزیت های اقتصادی و خودکفایی در تولید کالاهای استراتژیک و با اهمیت است ولی با توجه به شرایط کنونی در این راستا اتفاقی خاصی رخ نداده زیرا تلاشی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه غربی ها هیچگاه دلشان برای کشورمان نسوخته است، گفت: هم اکنون میزان اشتغال نیروهای آماده به کار در کشورمان در حد مطلوب نیست و این امر یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی کشور محسوب می شود لذا باید نگاه اقتصادی موجود در کشور تغییر کند.
عبدی ضمن تاکید بر اینکه در برجام تحریمی لغو نشده است، خاطرنشان کرد: در برجام پذیرفته ایم که غربی ها به کشورمان سرک بکشند، بنابراین با توجه به شرایط کنونی نمی‌توان انتظار بهبود و خروج از رکود اقتصادی داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *