معرفی جاذبه های گردشگری ۳

از سد زیبای لتیان تا کاخ شاه

پردیس خبر_ شهرستان پردیس در شمال شرقی استان تهران دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که تیم رسانه ای پردیس خبر در ایام نوروز به معرفی آن بطور روزانه خواهد پرداخت.

🔹 سد لتیان را می‌توان یکی از جاهای دیدنی تهران دانست؛ چرا که این سد در فاصله ۱۰ کیلومتری تهران قرار داد و برای بازدید از آن با ماشین شخصی، تقریبا تنها یک ساعت لازم است رانندگی کنید.

🔹 جالب است بدانید که سد لتیان نزدیک به ۳۰ درصد آب کلانشهر تهران را تامین می‌کند.

🔹 احتمالا با خواندن این جمله بزرگی این سد و حجم آبی که در پشت آن ذخیره می‌شود را تجسم کرده‌اید!

🔹 سد لتیان جذابیت‌هایی دارد که برای گردشگران جالب و دوست‌داشتنی هستند، بازدید از سد لتیان و طبیعت‌ فرح‌بخش و زیبای اطراف آن، روحتان را جلا می‌دهد و برای چند ساعتی حسابی از شلوغی و هیاهوی زندگی شهری رهایتان می‌کند.

🔹 قبل از بازدید از سد لتیان حتما توجه داشته باشید فصل انتخابی شما در این گردش چه وقت است اگر در این روزهای سرد روزهای اول فروردین می خواهید به این منطقه زیبا بروید لازم است نکاتی را بدانید تا یک گشت‌وگذار جانانه را تجربه کنید اما سرما نخورید!

🔹 سد لتیان سدی بتنی و بزرگ می باشد که یکی از تفریحگاه های سرسبز و با صفای نزدیک شهر تهران از قدیم التیام است و نام قدیمی آن فرحناز بوده است.

🔹 این منطقه به‌ دلیل داشتن آب‌وهوای مطبوع به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل شده و همچنین خود این سد بخشی از آب تهران را تامین می کند و این اهمیت وجود آن را نشان میدهد و بالطبع حفظ و پاسداری از آن بسیار مهم است.

🔹 فاصله تهران تا سد لتیان ۲۵ کیلومتر است و دریاچه لتیان در شهرستان پردیس و جنوب شهر لواسان قرار دارد.

🔹 از جاده قدیم تهران پردیس که به سمت شمال حرکت می کنید بعد از رد شدن از روستای سعید آباد جاجرود اولین دوربرگردان را دور بزنید و به سمت جنوب یعنی جاجرود حرکت کنید، حال تابلوی سد لتیان دیده می شود و از روستای زیبای عباس آباد در جاجرود گذر می کنید و به لتیان می رسید.

🔹 باید اعتراف کرد که سد لتیان گردشگری منطقه را بهبود بخشیده، همواره به خاطر آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبای خود مورد توجه گردشگران قرار دارد.

🔹 سد لتیان در واقع میان دو کوه جاجرود و بندک قرار دارد که از دو طرف این سد زیبا را محاصره کرده اند.

🔹 علاوه بر این دو کوه، دو پارک جنگلی لتیان و تلو نیز به زیبایی این سد افزوده، منطقه ای زیبا با نام پارک جنگلی سد لتیان را پدید آورده است.

🔹 در واقع نام لتیان برگرفته شده از نام یکی از روستاهای نزدیک شهر لواسان است که در زمان ساخت سد لواسان به زیر آب رفته، پس از به زیر آب رفتن روستای لتیان ساکنین آن در شهر لواسان سکونت گزیدند.

🔹 برای جاهای تفریحی سد لتیان که برخی در اطراف آن واقع شده است می توان به محله های کلاک، ناران، تپه سید پیاز، گلندوک، جاییج، نجارکلا، قاضی‌آباد، سبو بزرگ، سبو کوچک و شورکاب در مسیر سد لتیان اشاره کرد.

🔹 محدوده سد و روستاهای اطرافش از قدیم الایام جزو اماکن محبوب برای گردشگران، مخصوصا تهرانی ها بوده است، کناره های رود و سد لتیان تفریحی بی نظیر برای گردشگران و مردم منطقه می باشد.

🔹 راستی در منطقه لواسان تهران و در مجاورت سد لتیان که قدم بزنید، متوجه محدوده‌ای خواهید شد که توسط تابلوهای بازدارنده، ورود افراد متفرقه را ممنوع اعلام می‌کنند.

🔹 یک مکان فوق‌العاده زیبا و خوش آب‌وهوا که پوشیده از درختان بلند و سرسبز است.

🔹 در دره‌ای که پایین این منطقه قرار دارد یکی از محبوب‌ترین کاخ‌های شاه در مجاورت سد لتیان قرار گرفته‌ است که با افول حکومت شاهنشاهی ایران کاخ سد لتیان شاه در اختیار دولت جمهوری اسلامی قرار گرفت.

🔹 در این مطلب سعی کردیم تا یکی از بهترین و آرامش‌بخش‌ترین مکان‌های تفریحی نزدیک تهران را با تمام جزییات به شما عزیزان معرفی کنیم.

🔹 امیدواریم یک روز عالی را در در ایام نوروز در منطقه بی‌نظیر و دیدنی لتیان سپری کنید.

🔹 در پایان آنچه مهم است حفظ و نگهداری دیدنی های کشورمان و تمیز ماندن محیط زیست بویژه در ایام نوروز است؛ در این مهم کوشا باشیم…

 

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر:

http://Www.Pardiskhabar.ir

ارسال دیدگاه