پور علی مطلق خبر داد

احتمال تغییر زمان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شورای شهر و روستا

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: ممکن است به دلیل مصادف شدن تعطیلات سال جدید با زمان ثبت نام داوطلبان شورای شهر و روستا با هماهنگی مجلس تغییراتی ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پردیس خبر، علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار وزارت کشور گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به برگزاری انتخابات الکترونیکی در کشور خاطر نشان کرد: براساس زمان بندی انتخابات، فرصت لازم را برای مطابقت برنامه‌های خود با شورای نگهبان داریم.

وی افزود: باتوجه به اینکه دو انتخابات و دو نظارت را پیش رو داریم، بر این اساس نظارت شورای نگهبان برای دو انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است و نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا هم بر عهده هیئت مرکزی است که اعضای آن از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.
دبیر ستاد انتخابات ادامه داد: اعضای شورای مرکزی نظارت بر انتخاب ۵ نفر هستند که ۳ نفر از آنها ازسوی کمیسیون شوراها و دو نفر دیگر از کمیسیون اصل نودم به صحن علنی معرفی شده و نهایتا با رای نمایندگان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.
پورعلی مطلق تصریح کرد: همچنین اعضای انتخاب شده در شورای مرکزی نظارت بر انتخابات باید در مباحث دیگری همچون برگزاری انتخابات الکترونیکی مشورت و همکاری کنند.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر اقدامات لازم برای انتخابات الکترونیکی از سوی وزارت کشور، دفتر انتخابات و مرکز فناوری وزارت کشور در حال انجام است، کلیه امور مربوط به انتخابات الکترونیکی در حال پیگیری است کمااینکه در برخی موارد به نتیجه مورد نظر دست پیدا کردیم.
دبیر ستاد انتخاب کشور ادامه داد: اکنون درباره برگزاری انتخابات الکترونیک منتظر نظر نهایی هیئت مرکزی و شورای نگهبان هستیم و در صورت تأیید آنها می‌توانیم بخشی از انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.
پورعلی مطلق درباره زمان‌بندی برگزاری انتخابات آینده اظهار داشت: ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، براساس زمانبندی از ۸ اسفند ۹۵ لغایت ۱۴ اسفند ۹۵ به مدت ۷ روز برگزار خواهد شد.

وی افزود: ثبت‌نام داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از تاریخ ۲۲ فروردین ۹۶ لغایت ۲۶ فروردین ۹۶ به مدت ۵ روز برگزار خواهد شد. همچنین ثبت نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا از تاریخ ۳۰ اسفند ۹۵ لغایت ۶ فروردین ۹۶ به مدت ۷ روز برگزار خواهد شد.

پورعلی مطلق با بیان اینکه با توجه به قانون فعلی انتخابات زمان‌بندی انتخابات مشخص شده خاطر نشان کرد: ممکن است به دلیل مصادف شدن تعطیلات سال جدید با زمان ثبت نام داوطلبان شورای شهر و روستا تغییراتی ایجاد کنیم، از این رو پس از مشورت با مجلس امیدواریم بتوانیم قانون انتخابات شوراها را اصلاح کرده و زمان ثبت نام داوطلبان را به زمان دیگری موکول کنیم.

دبیر ستاد انتخابات اظهار داشت: وزارت کشور لایحه‌ای را تحت عنوان لایحه جامع انتخابات تهیه و به دولت ارائه داده است. دولت هم با بررسی این لایحه بوده و به زودی پس از انجام بررسی‌های لازم آن را به مجلس ارائه خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه لایحه جامع انتخابات، دربرگیرنده کلیه انتخابات در کشور است، یادآور شد: لایحه ارائه شده از سوی وزارت کشور شامل انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، شورای اسلامی و همه پرسی قانون اساسی را شامل می‌شود که براساس قولی که وزیر کشور داده بود برای دولت ارسال شد و دولت هم در حال حاضر مشغول بررسی این لایحه می‌باشد.

پورعلی مطلق درباره زمانبندی تبلیغات انتخابات تأکید کرد: براساس قانون هر نوع انتخاباتی زمان‌بندی معینی برای تبلیغات دارد. به عنوان مثال برای انتخابات ریاست جمهوری، قانون، ۲۰ روز برای تبلیغات داوطلبان در نظر گرفته و آنها می‌توانند از تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۶ لغایت ۲۷ اردیبهشت ۹۶ تبلیغات خود را آغاز کنند. همچنین ۷ روز برای تبلیغات داوطلبان شوراهای اسلامی در نظر گرفته شده است به طوری که داوطلبان این انتخابات می‌توانند از تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۹۶ لغایت ۲۷ اردیبهشت ۹۶ تبلیغات خود را آغاز کنند. تبلیغات انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هم از تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۹۶ آغاز و به مدت ۷ روز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *