همراه با اقوام ساکن در شهرستان پردیس

آیین نوروز در بین کرمانج های خراسانی

پردیس خبر_ یکی از اقوام ساکن شهرستان پردیس کرمانجی ها هستند که اکثر در بومهن ساکن بوده و امروز می خواهیم به معرفی آداب زیبای نوروزی آنها بپردازیم.

🔹 طی سالهای اخیر با گسترش شهرستان پردیس از نظر جغرافیایی و بالارفتن جمعیت و افزایش مناطق صنعتی آن مهاجرت اقوام مختلف از سایر شهرها نیز بیشتر شد اما کرمانجی ها از اقوام قدیمی این منطقه هستند که از شهرهای استان خراسان به سمت بومهن آمدند و ساکن شدند.

🔹 به نظر می‌رسد ،ورود فناوری و عناصری از مدرنیته به روستاها، بسیاری از مرزها و ساختارهای کهن شکسته شده است و بخشی از این آداب و آئیین‌ها که در گذشته معمول بوده در شهرها کاملا اجرا نمی شود.

🔹 هفده مال، خانه تکانی، دانو پزی و پهن کردن سفره نوروزی نیز از جمله برنامه های ویژه کرمانجی ها با آن ساز محلی معروف و لباس های زیبا ویژه نوروز است.

🔹 کرمانجی ها ۱۷ روز مانده به عید باستانی نوروز هر یک از اعضای خانواده برای خود تکه سنگی کوچک را انتخاب می‌کنند و آن را درنقطه‌ای روی زمین قرار داده، بعد از اینکه سال جدید رسید هر کس به سراغ سنگش می‌رود.

🔹 اگر در زیر سنگ‌ها سبزه روئیده باشد، نشان از سالی پرباران و پر از خیر و برکت خواهد بود. چنانچه زیر سنگ خشک و بدون رویش گیاهی باشد نشان از سالی سخت همراه با خشکسالی خواهد بود.

🔹 معمولاً دو هفته مانده به سال نو، هر خانواده‌ای شروع به گذاشتن سبزه می‌کنند. بدین صورت که مقداری گندم یا جو را در ظرفی گذاشته و مرتب آن را مرطوب نگه می‌دارند. پس از چند روز سبزه‌ها جوانه می‌زنند و به مرور تبدیل به سبزی سفره عید می‌شوند. از دیگر کاربردهای جوانه سبزه در ایام نوروز، سمنو پزان می‌باشد.

🔹 سمنو به همراه سبزی بخشی از سین‌های سفره نوروزی کرمانج‌های شمال خراسان را تشکیل می‌دهند.

🔹 معمولاً یک هفته مانده به عید نوروز مراسم خانه تکانی انجام می‌شود. کرمانج‌ها اعتقاد دارند همراه با ورود نوروز تمیز کردن خانه و بیرون آوردن فرش‌ها و سایر لوازم پاکی و طراوت به منازلشان بیاورند.

🔹 زنان با همکاری همسایه‌ها کلیه وسایل زندگی را از خانه بیرون آورده و در معرض نور خورشید قرار می‌دهند تا آفتاب به آنها بتابد و کهنگی از آنها دور شود.

🔹 تقریباً دو هفته مانده به عید نوروز در شبی خاص مردم کرمانج اقدام به پخت غذایی به نام «دانو» می‌کنند.

🔹️ محتویات این غذا که عبارت است از گندم، نخود، عدس و ادویه می‌باشد. پس از آماده شدن دانو مهره‌ای آبی رنگ را داخل ظرف دانو می‌اندازند. آنگاه مادر خانواده با قاشقی بزرگ غذا را به نام هریک از اعضای خانواده بر می‌دارد. از کوچکترین فرد خانواده شروع می‌کند به اسم بردن، مهره به نام هر کسی که درآید آن سال به نام آن فرد خواهد بود.

🔹 اگر فرد مورد نظر دارای خصوصیات اخلاقی خوب باشد سال خوب و پربرکتی در انتظارشان خواهد بود.

🔹 هچنین رسم است که چهارشنبه شب مردم کرمانج ابتدا به دیدار اهل قبور می‌روند وضمن قرائت قرآن برای مردگانش، طلب آمرزش می‌کنند.

🔹 مردم دراین روزحمام می‌روند وخودرابرای مراسم شب آخرین چهارشنبه سال، آماده می‌کنند.

🔹 در این شب، هرچند خانواده باهم قرآن‌ها رابرروی سه‌پایه‌هایی به اندازه قد انسان می‌گذارند ودرموقع اذان مغرب با بوسیدن کتاب خدا از زیر سه‌پایه عبورمی کنند.

🔹 این عمل راسه مرتبه انجام می‌دهند، درواقع این کار دور اندازی پلیدی‌ها، تجدید بیعت باقرآن کریم و شروع سال نو در پناه قران می‌باشد تا در سال نو طروات و پاکی به آنها هدیه کند.

🔹 از دیگر مراسم این شب، عده‌ای پس از نیت خانه‌هایی که درب آنها به طرف قبله است را انتخاب می‌کنند، شب به کناردرب این خانه هارفته و بدون اینکه صاحبخانه متوجه شود، به صحبت‌های آنهاگوش می‌دهند.

🔹 اگر در خانواده صحبت از نیکی و کارهای خوب باشد، بر این باورند که نیت فردگوش دهنده برآورده می‌شود.

🔹 سفره نوروزی کرمانج ها عبارت است ازسفره‌ای پارچه‌ای که توسط زنان کرمانج بافته می‌شود ودارای نقش ونگارها وظرافت‌های خاصی است. برروی این سفره نوروزی (قرآن، آب، سیر، سمنو، سیب، سکه، سبزی، شیرینی و…) می‌چینند.

🔹 این سفره معمولاً دراتاق پذیرایی توسط دختران جوان چیده می‌شود.

🔹 هم‌زمان با سال تحویل تمام اعضای خانواده دورتا دور این سفره می‌نشینند و سال نو با خوبی و صمیمیت شروع می‌کنند.

🔹 در روز نوروز همه شادوخوشحالند، کوچکترها لباس نومی پوشند، بزرگترها، به دیداریکدیگر می‌روند وبه کوچکترها عیدی می‌دهند، همه سال نورا تبریک می‌گویند.

🔹 همچنین دراین روز مردم به دیدار خانواده‌هایی می‌روند که عضوی از خانواده‌شان از بین رفته باشد، به آنها تسلیت گفته وآرزوی سالی خوب رابرای آنان دارند.

🔹 همچنین در ایام نوروز، خانواده‌هایی که نوعروس دارند، برای عروسشان هدیه‌ای تهیه کرده وطی مراسم خاصی آن رابه خانواده عروس می‌برند. امادرشب نوروز، نوجوانان هم بیکارنمانده وریسمانی راتهیه می‌کنند و دستمالی رابه سرآن گره زده، خود را به روی بام خانه همسایه‌ها می‌رسانند.

🔹 در خانه‌های قدیمی معمولاً سوراخی بر روی پشت بام تعبیه می‌شد که محل عبور دود اجاق بود.

🔹 ریسمان از سوراخ بخاری یا اجاق به داخل خانه می‌اندازند، صاحب خانه هم شیرینی برایشان می‌گذارد.

🔹 از دیگر تفریحات مردمان کرمانج اجرای ورزش کشتی چوخه است که درایام نوروز انجام می‌شود. کشتی چوخه، که خاص شمال خراسان است ازجذابیت خاصی برخورداراست که نوجوانان و جوانان درایام نوروزی با اجرای این منش پهلوانی به ورزش می‌پردازند.

🔹 باید اضافه کنیم که اقوام مختلف ساکن ایران طبق مطالعات مردم شناسی دارای آیین و سنت های زیبایی هستند که متاسفانه پس از مهاجرت به شهرها اجرای این آیین کمرنگ می شود و این خاصیت شهرنشینی است اما لازم است با یادآوری آنها بر ارزش های کهن و اصیل خود بمانیم و با فرهنگ زیبای اجدادی امان آشنا شویم.

 

🔸 آدرس ما در شبکه های اجتماعی:

https://zil.ink/pardiss_khabarr

🔸آدرس وب سایت پردیس خبر :

http://Www.Pardiskhabar.ir

ارسال دیدگاه